گروه‌های آموزشی


 
استخراج
استخراج

گروه استخراج معدن از سال 1378 اقدام به پذیرش دانشجو در رشته استخراج معدن در مقطع کارشناسی ارشد نمود و از آن تاریخ به بعد سالانه بین 5 تا 7 نفر دانشجو پذیرش داشته است. هدف این گروه تربیت کارشناسان و متخصصین در زمینه های مختلف استخراج معدن می باشد. پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد در زمینه‌های طراحی الگوی آتشباری، طراحی و برنامه‌ریزی تولید معادن روباز، بررسی های فنی اقتصادی معادن و پروژه‌های معدنی، انتخاب ماشین آلات معدنی و...تعریف می‌شوند.

خوردگی و حفاظت از فلزات
خوردگی و حفاظت از فلزات

این رشته در برگیرنده چهار حوزه تحقیقاتی شامل مهندسی سطح، پوشش‌ها، سایش و خوردگی الکتروشیمیایی است. گروه تحقیقاتی از تکنیک‌های اسپکتروسکوپی، میکروسکوپی و الکتروشیمیایی به منظور مطالعه فرآیندهای فصل مشترک مواد فلزی در معرض محلول‌های آبی به منظور کاربردهای خاص استفاده می‌کنند. پوشش‌های مطالعه شده در این گروه تحقیقاتی شامل پوشش‌های ایجاد شده با استفاده از روش اکسیداسیون پلاسمایی الکترولیتی می‌باشد.

سرامیک
سرامیک

مهندسی سرامیک علم ساخت اشیاء از مواد معدنی غیر فلزی است. کامپوزیت های سرامیکی، سرامیک نانوساختار، تکنولوژی پودر، سنتز و پردازش نانوپودر، شیشه و شیشه – سرامیک ها و کامپوزیت از زمینه های تحقیق در این گروه است.

شناسایی و انتخاب مواد
شناسایی و انتخاب مواد

زمینه‌های پژوهش در این گروه، موضوعات متالورژی فیزیکی و مکانیکی، خستگی و مکانیک شکست مواد، انجماد و ریخته‌گری، تکنولوژی و متالورژی جوشکاری، شبیه‌سازی در علم مواد، مواد و فرایندهای پیشرفته و مشخصه‌یابی مواد را شامل می‌شود.

فرآوری مواد معدنی
فرآوری مواد معدنی

گروه فرآوری مواد معدنی برای اولین بار در سال 1377 اقدام به پذیرش 5 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نمود و از آن تاریخ تاکنون سالیانه بین 5 تا 10 نفر دانشجو پذیرش داشته است که پس از فراغت از تحصیل جذب بازار کار شده‌اند.

مکانیک سنگ
مکانیک سنگ

بخش مهندسی معدن در بهار 1370 با تأسیس اولین گروه خود مکانیک سنگ شروع به کار نمود. سپس با تهیه سرفصل دروس کارشناسی ارشد و هماهنگی با شوراهای برنامه‌ریزی و گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این گرایش برای اولین بار در ایران راه‌اندازی و از مهرماه 1373 اولین گروه دانشجویان کارشناسی ارشد پذیرفته شدند و اکنون دانشجو در سطح دکتری نیز تربیت می‌نماید.

نانو مواد
نانو مواد

گروه نانومواد بخشی از بخش مهندسی مواد در دانشگاه تربیت مدرس است. تحقیقات ما بر روی پدیده های نانو ذرات و سنتز نانومواد خلوص بالا با خواص فیزیکی، شیمیایی و الکترونیکی مناسب برای کاربرد در زمینه های مختلف مهندسی متمرکز شده است.